مقالات مبلمان فیدان کرمان

نکات مهم قبل از انتخاب مبلمان برای خانه

نکات مهم قبل از انتخاب مبلمان برای خانه

انتخاب مبلمان منزل یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین کارها در طراحی دکوراسیون داخلی و چیدمان منزل به حساب می آید. به همین دلیل هم هست که به نوعی می توان مبلمان را قلب چیدمان هر منزلی دانست و از آن به عنوان عضو اصلی دکوراسیون نشیمن یاد کرد. طبیعی است که انتخاب مبلمان به همین سادگی ها صورت نمی گیرد و نیازمند رعایت و توجه به نکات بسیاری خواهد بود. قطعا در این میان عوامل بسیاری وجود دارند که به نوبه خود می توانند در انتخاب شما تاثیرگذار باشند.

مبلمان بخشی از هویت و سلیقۀ شما را منعکس می‌کند، باید سال‌ها بدون افت کیفیت اولیه کار کند و پس از مدتی دل‌تان را نزند. از طرف دیگر، مبلمانی مناسب است که با باقی فضای خانه هم‌خوانی و هماهنگی داشته باشد.
برای انتخاب مبلمان مناسب به جز ویژگی‌های خود محصول مثل جنس، استحکام، رنگ و شمایل آن باید به شرایط خانه و زندگی خود نیز توجه داشته باشید. به طور مثال کسی که تنها زندگی می‌کند نسبت به خانواده‌ای که فرزندان کوچک دارند، اولویت‌ها و محدودیت‌های متفاوتی دارد.

پیش از انتخاب مبلمان مناسب، چه مواردی را در نظر داشته باشیم؟

انتخاب مبلمان متناسب با متراژ خانه

یکی از مهم ترین مسائلی که باید در زمان خرید و انتخاب مبلمان در نظر داشته باشید تطبیق نوع و ابعاد مبلمان با متراژ خانه است. متاسفانه یکی از اشتباهاتی که بسیاری از افراد مرتکب می شوند این است که با وجود متراژ پایین خانه به سراغ مبلمانی شاهانه با ابعاد خیلی بزرگ می روند. در چنین شرایطی است که دسته های بلند و بزرگ، پایه های قطور و هم چنین پشتی های بلند و بزرگ مبل باعث کوچک تر دیده شدن خانه و همین طور محدود کردن مسیرهای رفت و آمد خواهند شد.

قبل از انتخاب مبلمان ابعاد در ورودی، راه‌پلۀ عمومی و تمام گذرها از خیابان تا داخل نشیمن را اندازه‌گیری کنید. این روزها مبل‌ها ابعاد مختلفی دارند. باید به این موضوع توجه کنید که کاناپه‌ای که پسندیده‌اید از در ساختمان داخل می‌آید یا خیر!

برای مثال برای انتخاب مبلمان دکوراسیون منزل کوچک باید به سراغ مدل هایی بروید که جمع و جور تر هستند. این یعنی دسته های ظریف و نسبتا کوتاه، پشتی های کوتاه، پهنای کم مبل و…

باید از ویژگی های اصلی مبلمان مورد نظر شما باشند. معمولا مبلمان مدرن و راحتی در چنین شرایطی از بهترین انتخاب ها به شمار می آیند. با این حال اگر از طرفداران سبک کلاسیک هستید می توانید به سراغ مدل های ساده و ظریف مبل کلاسیک و یا حتی مبلمان نئو کلاسیک نیز بروید و مدل هایی متناسب با ابعاد نشیمن خود را انتخاب کنید.

انتخاب کاربری مبلمان

قبل از انتخاب و خرید مبلمان به کاربری اتاق فکر کنید.

  • آیا اتاق نشیمن شما قرار است فقط برای پذیرایی از مهمانان رسمی مورد استفاده قرار بگیرد؟
  • آیا محلی است برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه؟

مسلما خرید مبل مناسب برای هر کدام از این دو فضا با هم تفاوت‌هایی دارد.به طور کلی شما باید در زمان خرید مبلمان خود به طور قطع بدانید که تصمیم دارید از این مبلمان در چه فضایی استفاده کنید. طبیعی است که شرایط انتخاب مبلمان راحتی نشیمن با مبلمان لوکس و رسمی دکوراسیون پذیرایی بسیار متفاوت خواهد بود.

معمولا مبلمان راحتی به لحاظ استفاده بالا و رفت و آمد بسیار در نشیمن، سادگی خود را حفظ کرده و از متریال باکیفیت تری ساخته می شوند تا دوام و مقاومت طولانی تری داشته باشند.

 این در صورتی است که مبلمان پذیرایی غالبا لوکس تر و رسمی تر هستند و می توان برای آنها از متریال های حساس و لطیفی مثل ابریشم نیز استفاده کرد، چرا که رفت و آمد در دکوراسیون پذیرایی کمتر از دکوراسیون نشیمن بوده و درصد احتمال آسیب و کهنگی این نوع از مبلمان نسبت به مبلمان راحتی به مراتب کمتر خواهد بود.

به بقیۀ وسایل و عناصر اتاق توجه کنید. شاید اتاق نشیمن شما یک شومینه با طراحی کلاسیک داشته باشد، یا در آن پارتیشن‌هایی به سبک مدرن کار شده باشد.تمام وسایل خانه در کنار هم قرار است نشان‌دهندۀ سلیقۀ عالی شما باشند و در عین حال همۀ اجزای دکوراسیون با هم هماهنگی و هم‌خوانی داشته باشند.

انتخاب رنگ مناسب مبلمان

طبیعتا بخش مهم دیگری که در انتخاب مبلمان منزل شما موثر خواهد بود رنگ مبلمان است. نکته ای که در این رابطه باید ذکر کرد این است که رنگ مبلمان نیز تا حدود بسیار زیادی به شرایط خانه شما بستگی خواهد داشت.

برای مثال اگر شما خانه ای کوچک و یا با نورگیری کم دارید بهتر است به سراغ مبلمانی با رنگ های روشن بروید و تا حد امکان از انتخاب رنگ های تیره اجتناب کنید، چرا که انتخاب مبلمان تیره در دکوراسیون منزل کوچک می تواند فضاها را تنگ تر و البته تاریک تر نشان دهد. این در حالی است که مبلمان روشن در چنین فضاهایی باعث روشن تر شدن و البته بزرگ تر دیده شدن محیط خواهند شد.

البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که سلیقه و علایق شما نقش تعیین کننده ای را در چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی منزل خواهند داشت. به همین دلیل هم می توانید گاهی این قوانین را با سلایق خود تطبیق دهید. برای مثال اگر از طرفداران خانه هایی دنج و تاریک هستید می توانید با وجود متراژ پایین خانه از مبلمان تیره رنگ هم استفاده کنید.

انتخاب رنگ مبلمان می تواند تحت تاثیر عوامل دیگری نیز قرار بگیرد. برای مثال اگر شما در خانه خود فرزند کوچک و یا حیوان خانگی دارید می توانید به سراغ مبلمانی با رنگ تیره بروید، چرا که احتمال لکه گیری این نوع از مبلمان کمتر بوده و یا حداقل لکه های موجود در مبلمان کمتر به چشمتان خواهند آمد. در نتیجه باید بگوییم که انتخاب رنگ مبلمان نیز کاملا به شرایط موجود در خانه و همین طور سلیقه شما بستگی خواهد داشت.

نکته دیگری که در رابطه با رنگ مبلمان می توان گفت برقراری تناسب و هارمونی مبلمان با سایر رنگ های موجود در خانه است. شما باید به سراغ رنگی بروید که با سایر وسایل و عناصر موجود در دکوراسیون منزل شما همخوانی داشته باشند، عناصری مانند فرش، پرده، رنگ دیوار یا کاغذ دیواری، وسایل دکوراتیو بزرگ و… مواردی هستند که باید از نظر رنگی با مبلمان شما هارمونی و تناسب داشته باشند.

انتخاب پارچه مناسب مبلمان

بخش مهم دیگری که باید در خرید مبلمان خود در نظر داشته باشید توجه به جنس روکش و پارچه مبلمان شماست. برای روی مبل باید پارچه‌ای انتخاب کنید که در برابر ساییدگی، خراشیدگی، گرد و غبار، لکه و شست‌وشو مقاوم باشد.

 

در کل دو نوع پارچه برای رویۀ مبل وجود دارد:

  •  الیاف طبیعی
  • الیاف مصنوعی

الیاف طبیعی: پارچه‌های کتان، ابریشم، چرم، ویسکوز ریون، پشمی و استات طبیعی هستند.

الیاف مصنوعی: آکریلیک، پلی‌استر، نایلون و چرم مصنوعی.

هر کدام از این الیاف ویژگی‌های خاص خود را دارند. به طور مثال پارچه‌های کتانی مقاومت خوبی در برابر سایش، تغییر رنگ و نخ‌کش شدن دارند؛ ولی زود لک و چروک می شوند. چرم در برابر سایش و شست‌وشو انتخابی عالی است اما در برابر خراشیدگی بسیار آسیب‌پذیر است.

پلی‌استر یکی از بهترین گزینه‌ها برای روکش مبل است. زیرا استحکام بالا، کشسانی مناسب، جذب رطوبت کم و قابلیت شست‌وشوی خوبی دارد.

انتخاب پارچه مناسب نیز کاملا به سبک زندگی شما بستگی خواهد داشت. برای مثال اگر در خانه شما رفت و آمد زیادی وجود دارد و یا حتی فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارید بهتر است که به سراغ مبلمانی با پارچه هایی بروید که علاوه بر آنکه لکه گیری کمی دارند، مو و پرز کمی را نیز به خود می گیرند. علاوه بر این سهولت در تمیز شدن روکش مبلمان نیز در چنین شرایطی اهمیت پیدا می کند.

برای مثال انتخاب مبلمانی با روکش چرم به لحاظ سهولت در تمیزی می تواند انتخاب خوبی باشد، اما نکته ای که وجود دارد این است که این نوع از مبلمان برای خانه هایی با حیوان خانگی اصلا توصیه نمی شوند چرا که یک دندان و یا چنگ حیوانات می تواند موجب ایجاد خراش، پارگی و تغییر شکل این نوع از مبلمان شود.

انتخاب سبک مبلمان

طبیعی است که مبلمان منزل شما به عنوان موثرترین عضو در انتخاب و تعیین سبک دکوراسیون منزل شناخته می شود. به همین دلیل هم هست که شما می توانید با دقت در انتخاب و خرید مبلمان خود، سبک دکوراسیون منزلتان را نیز مشخص کنید.

برای مثال اینکه شما با انتخاب مبلمان کلاسیک و قرارگیری آن در کنار فرش هایی مدرن بخواهید فضای خانه خود را زیباتر کنید اشتباه محض خواهد بود، چرا که در این شرایط نه تنها زیبایی و تناسبی را در خانه تان شکل نمی دهید، بلکه باید اعتراف کنیم که هزینه ای را که صرف خرید این وسایل می کنید نیز هدر خواهید داد.

انواع سبک‌های مبلمان

سبک مبل‌هایی که امروزه در بازار موجود هستند را می‌توانیم به سه گروه تقسیم کنیم. در ادامه برای هر گروه یک توضیح اجمالی ارائه می‌دهیم.

سبک کلاسیک

این مبل‌ها شیک و ظریف هستند. مبل‌های کلاسیک رسمی‌تر بوده و ممکن است روی دسته‌ها، پایه‌ها یا دوخت روکش دارای طرح باشند. رنگ این مبلمان معمولاً عاجی یا پرده‌های تیره از رنگ‌های دیگر مانند قرمز و قهوه‌ای است.

سبک مدرن

این مبل‌ها معمولاً زاویه‌های نرم داشته و در طراحی آنها از خطوط منحنی استفاده می‌شود. مبلمان مدرن معمولاً سفید، بژ یا مشکی هستند و در تولید آنها از فلز و شیشه هم بهره می‌برند.

سبک راحتی

 این مبل‌ها راحت هستند و بیشتر برای خانه‌هایی استفاده می‌شوند که ساکنین آنها مجرد یا جوان هستند. در طراحی این مبل‌ها از رنگ‌ها و نقش‌های بیشتری استفاده می‌شود. مبلمان راحتی گاهی هیچ شباهتی به سبک مدرن و کلاسیک ندارند. به طور مثال یه بالش بزرگ چرمی که گوشۀ اتاق گذاشته می‌شود و حالت بدن شخصی که روی آن می‌نشیند را به خود می‌گیرد، جزو مبلمان راحتی محسوب می‌شود.


مجموعه مبلمان فیدان افتخار دارد با توجه به نیاز و سلیقه مشتریان انواع مبلمان کلاسیک ،مدرن و راحتی را در طرح های منحصر به فرد و متنوع  را با بالاترین کیفیت ارائه دهد.


 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *