مبلمان فیدان کرمان |دسته بندی نشده

قوانین اصولی  در نحوه چیدمان مبلمان

چیدمان مبلمان

قوانین اصولی  در نحوه چیدمان مبلمان

درست مانند یک کاغذ سفید، یک اتاق خالی هم می تواندیک فرصت یا یک چالش باشد. راه های زیادی برای نحوه چیدمان مبلمان خانه وجود دارد اما چطور بدانیم که از کجا باید شروع کنیم؟

در این مطلب به معرفی قوانین اصولی در نحوه چیدمان مبلمان می پردازیم.

 

چیدمان مبلمان

در اولین بخش با کارایی و نقطه کانونی در دکوراسیون آشنا خواهیم شد. برای کارامد بودن نحوه چیدمان مبلمانتان باید در مورد استفاده ای که قرار است از فضا بکنید شفاف سازی کنید. با این کار بهترین نوع چیدمان مبلمان مشخص شده و به میزان فضای کافی برای نشستن پی خواهید برد.

نکته بعدی در مورد نقطه کانونی یا همان فوکال پوینت است. یک شومینه، تلویزیون یا هر وسیله دکوری دیگری می تواند بعنوان نقطه کانونی انتخاب شده و باقی لوازم بر اساس آن چیده شود. اگر می خواهید تلویزیون این نقش را ایفا کند، فاصله مناسب برای چیدن مبلمان باید متناسب با سایز صفحه نمایش باشد، برای مثال اگر تلویزیونی 40 اینچ دارید باید مبلمان خود را در فاصله سه برابری یعنی 120 اینچی (سه متری) قرار بدهید.

دو نکته مهم دیگر تقدم و تقارن هستند. همیشه سعی کنید بزرگترین تکه مبل را اول جاگذاری کنید، برای مثال مبل راحتی در اتاق نشیمن یا تخت خواب در اتاق خواب. این قطعات بزرگ باید همیشه روبروی نقطه کانونی دکوراسیون خانه قرار بگیرند، اگر خانه کوچکی دارید حتما مبلمان را با فاصله نسبت به دیوار قرار بدهید. اما تقارن همانطور که از اسمش پیداست در مورد ایجاد نظمی مشخص در نحوه چیدمان مبلمان است البته تقارن بیشتر مناسب اتاق های رسمی خانه مانند پذیرایی است، ولی در اتاق های دیگر مانند نشیمن چینش غیر متقارن بهتر جواب می دهد چرا که فضا را دوستانه نشان می دهد.

ترافیک و تنوع در محیط دو عامل مهم دیگر در نحوه چیدمان مبلمان هستند. به روانی رفت و آمد در اتاق باید اهمیت زیادی بدهید، رفت و آمد در اتاق نباید توسط مبلمان مختل شود.برای رفت و آمد آسان خوب است فاصله ای به اندازه یک متر را اطراف مبلمان آزاد بگذارید، توجه داشته باشید عبور و مرور باید اطراف مبلمان باشد و نه از بین آن.

تنوع در چیدمان را می توانید بوسیله مبلمانی با سایزهای متفاوت ایجاد کنید، آیتم های بلند و بزرگ را با قرار دادن وسیله ای به همان اندازه در طرف دیگر اتاق هماهنگ سازی کنید، از قرار دادن دو قطعه بزرگ در چیدمان کنار هم شدیدا خودداری کنید.

تضاد مفهوم مهمی در دکوراسیون داخلی است، برای ایجاد آن کافی است خطوط صاف و انحنا دار را با یکدیگر ترکیب کنید.

مثلا اگر مبلمان منزل مدرن است یک میز گرد و دایروی جلوی آنها قرار بدهید. اگر مبلمان انحنا دار است، از میز مستطیلی و گوشه دار استفاده کنید. دسترسی آسان به لوازم نکته مهم دیگر است، برای مثال میز جلو مبلی باید در فاصله ای مناسب نسبت به مبل ها قرار بگیرد، این فاصله به طور معمول استاندارد برابر با 40 سانتی متر است. با این کار فضای کافی برای قرار گیری پاها نیز فراهم شده است.

گردش و دور زدن اطراف چیدمان نیز باید به آسانی صورت بگیرد، در اتاق غذاخوری فاصله ای 70 سانتی بین میز و دیوار باید حتما رعایت شود.

در اتاق خواب نیز فاصله ای به اندازه 55 سانت بین تخت خواب با دیوارهای کناری باید وجود داشته باشد. و در نهایت مورد آخر طراحی و رسم چیدمان منزل بروی کاغذ است قبل از اینکه نیاز به حرکت مبل یا وسیله ای باشد. اندازه گیری ابعاد اتاق، مشخص کردن مکان پنجرها،  درب ها و حتی پریز و کلیدهای برق نیز در این طراحی باید کشیده شوند. با این کار هم کار کمتری انجام خواهید داد و هم لذت بیشتری خواهید برد.

 

مجموعه مبلمان فیدان افتخار دارد با توجه به نیاز و سلیقه مشتریان انواع مبلمان ، میز ناهار خوری, سرویس خواب و … در طرح های منحصر به فرد و متنوع  را با بالاترین کیفیت ارائه دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *