مبلمان فیدان کرمان |دسته بندی نشده

اصول طراحی چیدمان منزل عروس ایرانی

اصول طراحی چیدمان منزل عروس ایرانی

هر انسانی در طول زندگی آغاز‌های بسیاری را پشت سر می‌گذارد. آغاز تحصیل در دبستان و مدرسه یا دانشگاه، آغاز کار یا شغلی تازه، اما شروع زندگی مشترک اگر نگوییم سخت‌ترین، یکی از آغازهای سخت در طول زندگی هر انسانی است. شروع زندگی با شخصی دیگر از فرهنگ و خانواده‌ای دیگر زیر یک سقف و برای همیشه، به معنای تغییر خانواده‌ مرکزی انسان و اعضای آن است. در این میان، منزلی که قرار است این آغاز در آن‌جا کلید بخورد نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. معمولا زوجین در طراحی این خانه یعنی چیدمان منزل عروس ایرانی دقتی ویژه می‌‌کنند.

منزل نو عروس و داماد ایرانی، عموما اولین منزل مستقل آن‌ها است، به این معنا که آن دو احتمالا برای اولین بار می‌توانند خانه‌ای باب سلیقه و پسند خود داشته باشند. بنابراین تلاش می‌کنند که همه چیز را آنطور که همیشه آرزو داشتند تهیه و تنظیم کنند. در این میان اما، استرس و نگرانی نظرات اقوام وقتی برای اولین بار وارد خانه نوعروس ایرانی می‌شوند هم به سختی کار می‌افزاید و چیدمان خانه عشق را به چالشی گاهی آزار دهنده و گاهی شیرین تبدیل می‌کند.

اصول طراحی منزل عروس و داماد

معمولا زوج‌های جوان هنگام طراحی منزل خود مشکلاتی مانند کوچک یا اجاره‌ای بودنش دارند. اینکه چطور می‌توان یک خانه کوچک را به صورت جذاب طراحی کرد یا اینکه برخی وسایل در جهیزیه ممکن است در منزل بعدی‌ دیگر نمای لازم را نداشته باشند. بنابراین انتخاب سبکی از چیدمان منزل عروس ایرانی که در خانه‌ کوچک همچنان شکیل و زیبا جلوه دهد و انتخاب وسایل و جهیزیه‌ای که در خانه‌های دیگر هم کارایی لازم را داشته باشد، دقت زیادی لازم دارد.

بسیاری به این فکر می‌کنند که :

بهتر است دکور منزل‌شان ایرانی باشد یا اروپایی؟

مدرن باشد یا سنتی؟

اما برای پاسخ به تمام این سوالات و چالش‌ها باید یک مهم را در اولویت قرار داد. اینکه عروس و داماد هستند که ساکن آن خانه می‌شوند. به دور از توجه بیش از حد به نظرات و قضاوت‌های افراد دیگر، سلیقه و خواست و علاقه خود را مد نظر قرار دهند و با مشارکت یکدیگر به انتخابی واحد برسند. نباید فراموش کرد که انرژی‌های مثبت و خوب در خانه ‌ای به ساکنین منتقل می‌شود که محیطش باب دل اعضای آن خانه باشد. منزل هر خانواده کوچک یا بزرگی، در درجه اول محل آرامش و آسایش آن‌ها است و خانه و وسایل و دکوراسیونش همگی در خدمت همین آرامش و آسایش.

سبک‌های طراحی منزل عروس ایرانی

برای چیدمان منزل عروس ایرانی سه سبک مدرن، کلاسیک یا سنتی و تلفیقی پیشنهاد می‌شوند.

سبک مدرن

در سبک مدرن بیشتر از رنگ‌های روشن استفاده می‌شود و سادگی در آن حکم‌فرما است. تمرکز بیشتر روی نحوه چیدمان وسایل است تا خود وسایل. در این سبک وسایل دکوری و مجلل کمتر به کار می‌رود و بیشتر وسایل دارای خطوط منظم و صاف هستند. بنابراین سبک مدرن برای خانه‌های آپارتمانی کوچک و علاقمندان به دکوراسیون ساده بیشتر پیشنهاد می‌شود.

سبک سنتی

سبک سنتی یا کلاسیک بر پایه وسایل سنتی بنا شده و در آن دکوری‌ها نقش بیشتری ایفا می‌کنند. رنگ‌ها قالبا در این طرح طلایی، زرشکی، سبز تیره و بادنجانی هستند. بنابراین در این سبک آزادی بیشتری برای انتخاب رنگ دارید.

سبک تلفیقی

اما سبک تلفیقی برای خانه‌ عروس و داماد و چیدمان منزل عروس ایرانی بیش از دو نوع قبلی پیشنهاد می‌شود. چرا که این سبک برای مواقعی که اختلاف سلیقه‌ای بین زوجین وجود دارد بسیار راه‌ گشا و کارآمد است. سبک طراحی تلفیقی عموما از ترکیب دو یا چند سبک و عموما جمع نقاط قوت و مثبت آن‌ها در کنار هم تشکیل می‌شود. این سبک امروزه در  ایران طرفداران بسیاری پیدا کرده، به خصوص که در انتخاب رنگ آزادی عمل بسیاری به طراح و ساکنین منزل می‌دهد.

چیدمان نشیمن و پذیرایی خانه‌ی عروس

از آنجا که آشنایان و اقوام معمولا برای دیدن اولین منزل مستقل عروس و داماد و چیدمان منزل عروس ایرانی به منزل آن‌ها می‌آیند و در بدو ورود معمولا با پذیرایی مواجه می‌شوند، طراحی این بخش از خانه بسیار مهم است. نکته‌ی دیگر اینکه، چیدمان منزل عروس ایرانی از قدیم تا امروز با تزئینات و دکوری‌های زیبا و خاص همراه است، استفاده از این دکوراتیو‌ها و تزئینات نیز در پذیرایی و نشیمن بیش از باقی نقاط خانه مرسوم است. در این بخش یک مورد مهم وجود دارد و اینکه درصورت کوچک بودن منزل عروس و داماد و همچنین کم بودن فضای نشیمن بهتر است رنگ‌های غالبا روشن را برگزینید. همچنین که رنگ‌های روشن با چیدمان منزل عروس ایرانی هم‌خوانی بیشتری دارد.

مبلمان و وسایل پذیرایی عروس

در مرحله بعد از چیدمان منزل عروس ایرانی به انتخاب وسایل نشیمن می‌رسیم فرش و مبلمان در پذیرایی مهمترین عناصر هستند. هنگام تهیه‌ی جهیزیه فرش را می‌توان با مبلمان منزل چه از جهت رنگ و چه مدل ست کرد. برای مثال اگر مبلمان اسپرت انتخاب می‌شود فرش هم باید اسپرت باشد. اما از آن‌جا که فرش در جهیزیه‌ همواره مورد توجه بوده است، پیشنهاد می‌شود تا جای امکان انتخاب فرش سنتی ایرانی را در اولویت قرار گیرد.

پرده‌ها هم در زیبایی و جلوه‌ چیدمان منزل عروس ایرانی تاثیر زیادی دارند. اما فراموش نشود با پرده‌های زخیم منبع نور خانه‌ کور می‌شود. بهتر است پرده‌ها را طوری انتخاب شود که امکان کنار زدن آن‌ها در روز و استفاده از نور طبیعی در خانه ممکن باشد. درمورد دکور پذیرایی باید گفت ویترین‌های باز و شلف‌های دیواری برای خانه‌های کوچک مناسب‌تر از دکورها و ویترین‌های کمدی و دردار هستند.

دکوری‌ها در چیدمان منزل عروس ایرانی

در ادامه به بحث دکوراتیو‌ها و تزئینات در چیدمان منزل عروس ایرانی می‌رسیم که بخشی جدا نشدنی از طراحی منزل عروس و دامادها است. معمولا برای تزئینات و دکوری‌های خانه عروس، از گلدان‌ها و ظروف کریستال و نقره و کروم استفاده می‌شود. آباژورهای شیک و پایه بلند، تابلوهای بزرگ و قاب‌دار و لوسترهای مجلل و پر زرق و برق از جمله وسایل معمول این بخش هستند.

اما درواقع نیازی به پرداخت هزینه‌ گزاف این وسایل برای دست یافتن به زیباترین، رویایی‌ترین و شیک‌ترین خانه‌ ممکن نیست. برای داشتن تزئینات ارزان تنها لازم است که عروس و داماد کمی خلاقیت به خرج دهند. برای مثال با استفاده از عکس‌های دو نفره‌ با قاب‌های ساده و هماهنگ و چیدن آن‌ها به زیبایی کنار هم می‌توان به یک دیوار خالی جلوه‌ای خاص و روح‌بخش داد.

همچنین استفاده از کوسن‌هایی که حروف الفبای فارسی یا انگلیسی روی آن‌ها نقش بسته مناسب است. استفاده از گل‌های طبیعی در گلدان‌های متناسب با دکوراسیون نیز آرامش فضا و لطافت آن را افزایش می‌دهد. حتی استفاده از گل‌های شاخه‌ای طبیعی که عطر و بوی دلپذیری هم دارند ایده ارزان و خوبی است.

آینه‌های دکوراتیو دست‌ساز هم این روزها بسیار پرطرفدار و از جدیدترین‌های دکوراسیون است. حتی یکی از زوجین می‌توانند ساخت آن‌ها را که چندان هم پیچیده نیست آموزش ببینند و سپس منزل عاشقانه خود را با حاصل دست ارزان اما چشم‌نواز خود زیباتر کنند.

چیدمان آشپزخانه‌ی منزل عروس ایرانی

یکی از سخت‌ترین قسمت‌های چیدمان منزل عروس ایرانی آشپزخانه عروس است. آنچه که چیدمان آشپزخانه عروس را سخت‌تر از باقی آشپزخانه‌ها می‌کند تعدد وسایل و ظرف و ظروف عروس ایرانی است. در نظر بگیرید به ظرف و ظروف و وسایل باید تزئینات و دکوری هم اضافه کرد. کار بیش از پیش سخت می‌شود. دشوارتر از همه این موارد، مواجه بودن با یک آپارتمان کوچک با آشپزخانه‌ای نقلی است. بهترین ایده برای کنار آمدن با این معضلات رعایت نظم و چیدن تمام ظروف با نظم درون کابینت‌ها است. باید در نظر داشت کابینت دکور و ویترین پذیرایی نیست که قرار باشد همه‌ چیز در آن به صورت تزئینی چیده شود.

این نوع چیدمان فضای بسیاری می‌گیرد و وسایل زیادی بدون جای مناسب می‌مانند. جدیدترین ایده در این قسمت می‌تواند نظم‌دهنده‌های کابینتی باشند که نمونه‌های ارزان و مقرون به صرفه هم دارد. این روزها معمولا وسایل برقی در آشپزخانه‌ها محل مشخص خود را دارند. اگر اینطور نبود، بهتر است آن‌ها را کنار هم و در معرض دید مثل جایی روی اپن آشپزخانه نچینیم. این کار آشپزخانه را بی‌نظم و شلوغ می‌کند. بهتر است هر کدام از آن‌ها را تا حد امکان در کابینت‌های بسته جای داده و درصورت نبودن جایی این چنین مجزا و با فاصله در کنج‌های کابینت‌ها چید.

چیدمان یخچال عروس هم از رسوم ایرانی‌ها است. به این ترتیب که یخچال عروس ایرانی باید با مواد خوراکی تزئین شود. بهتر است برای این بخش از تعدادی میوه تزئین شده، کیک یا ژله کمک بگیرید.

خلاقیت در این قسمت پیشنهاد می‌شود. نباید فراموش کرد شلوغی بیش از حد یخچال تاثیر عکس دارد و جلوه زیبای جهیزیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نظم‌دهنده‌های یخچالی و سبد‌های مخصوص این کار نیز ایده خوبی است که در همه منازل دیده می‌شود و کاربرد دارد.

چیدمان اتاق خواب منزل عروس ایرانی

اتاق خواب عروس که نقش حجله عروس در قدیم را بازی می‌کند، از اصلی‌ترین بخش‌های چیدمان منزل عروس ایرانی است. اتاق خواب عروس باید فضایی عاشقانه و لطیف داشته باشد. این فضا به کمک نورپردازی و انتخاب درست رنگ به دست می‌آید.

رنگ آبی به دلیل القای حسی آرامبخش و روح‌نواز از بهترین انتخاب‌ها برای اتاق خواب عروس است. می‌توان وسایل و دیوارها و پرده‌ها را از رنگ‌های مختلف طیف آبی انتخاب کرد یا برای برخی وسایل از رنگ‌هایی که با آبی کنتراست و هارمونی خوبی دارند بهره برد تا اتاق خوابی خاص داشت. رنگ سفید نیز ایده خوبی است که می‌توان آن را با رنگ‌های دیگری به سلیقه خود ست کرد.

سفید به بزرگتر و دلباز‌تر نشان دادن فضا هم کمک شایانی می‌کند. برای نورپردازی هم بهتر است از چراغ‌هایی با نور کم مانند ال‌ ای ‌دی در نزدیکی تخت استفاده کرد. بهتر است یک منبع نور قوی در نزدیکی میز آرایش قرار دهید. نورهای ملایم سقفی و رشته‌ای نیز به تلطیف فضا کمک شایانی می‌کنند. پرده اتاق‌خواب بهتر است زخیم و جمع شونده انتخاب شود.

چیدمان ساده منزل عروس

در نهایت باید گفت همه آنچه ذکر شد، بخشی از رسوم قابل چشم‌ پوشی برای چیدمان منزل عروس ایرانی هستند. رسومی که اگر منجر به عدم تشکیل یک زندگی عاشقانه شوند ارزش‌های خود را کاملا از دست خواهند داد. این سال‌ها عروس و دامادهای زیادی هستند که با یک عقد محضری ساده و شام عروسی مختصر زیر سقف مشترک‌شان می‌روند که در کمال تفاهم با چیدمانی ساده و مورد پسند هردو شکل گرفته است. داشتن خانه‌های ویلایی و بزرگ و میلیاردی، که از حیاط تا دستشویی‌شان جلال و جبروت می‌بارد هدف زندگی‌های عاشقانه نیستند و هیچ خوشبختی‌ای را تضمین نمی‌کنند. چیدمان ساده منزل عروس می‌تواند با وسایل اولیه مورد نیاز برای زندگی دکور شود که نه گران قیمت هستند نه لوکس.

این سادگی را می‌توان با خلاقیت جلا داد و به زیبایی منحصر به فرد رساند. تزئین شیشه‌های نوشابه با برچسب‌های شیشه‌ای و استفاده آن‌ها به جای گلدان‌های کریستالی و گذاشتن چند شاخه گل طبیعی ریشه‌دار مانند پتوس در آن به جای گل‌های مصنوعی گران قیمت موجود در بازار، می‌تواند یکی از همین خلاقیت‌ها باشد. فراموش نکنیم که این وسایل خانه هستند که باید در خدمت ساکنین باشند نه بالعکس.

 مجموعه مبلمان فیدان افتخار دارد با توجه به نیاز و سلیقه مشتریان انواع مبلمان ، میز ناهار خوری, سرویس خواب و … در طرح های منحصر به فرد و متنوع  را با بالاترین کیفیت ارائه دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *